Köşe Takımları Hangi Tip Odalarda Kullanışlı Olur?
Blog

Köşe Takımları Hangi Tip Odalarda Kullanışlı Olur?

Köşe takımlarının kullanıldığı odalar için en temel özellik odanın ölçüleri ve oluşturmak istediğiniz tarzdır. Son yıllarda her model ve tarzda bulabileceğiniz köşe takımları da oturma odalarında kullanabileceğiniz mobilyalar arasındadır. Farklı boyutlardaki tasarımlar da her alanda kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Çok kalabalık kişi sayısı için ideal olmadığı düşünülse de geniş ve büyük bir köşe takımı ve yanına konulacak berjer ile gayet kullanışlı olabilir. Bununla birlikte oturma odanızda, oturma grubu ya da köşe takımı kullanmak tamamen sizin zevkinize bağlıdır.

Küçük Odalar İçin Köşe Takımı

Küçük Odalar İçin Köşe Takımı

Küçük odalar için köşe takımı kullanılabilir. Eğer küçük odalar için köşe takımları tercih edilecekse bu durumda da mutlaka odanın büyüklüğüne göre tercihte bulunulmalıdır. Köşe takımının odaya sığmaması oldukça kötü olacaktır. Odanın genel görünümü de köşe takımı seçimini etkileyen unsurlar arasında yer almaktadır. Özellikle sportif ve klasik çizgileri bir arada barındıran modeller odanın görünümü değiştirdikleri gibi aynı zamanda çarpıcı bir görünüm elde edilmesine de yardımcı olmaktadır. Oturma alanında sadece kendiniz için değil misafirleriniz için de çarpıcı görünüm yaratacak olan klasik ve modern tasarımları bir arada bulunduran modellerde kullanıldığı oda için ideal bir tercih anlamı taşıyacaktır.

Köşe Takımı 2022 Trendleri

Köşe takımları modelleri için önem taşıyor. Köşe takımları başta salon olmak üzere mutfak gibi alanlarda kullanılmalıdır. Temel kullanım alanı rahat ve şık bir kullanım sunması bakımından salon olsa da bazı durumlarda mutfaklarda da tercih edilebiliyor. Bunun yanında özellikle ofislerde de şık bir görünüm ve karşılama ortamı yaratmak için köşe takımları tercih edilebiliyor.

Mutfak İçin Köşe Takımı

Mutfak için köşe takımı tercih edilecekse öncelikle her mutfak tipine köşe takımının hoş olmayacağının bilinmesi gerekiyor. Dar, küçük ve diğer eşyalar ile yakın olan mutfaklar köşe takımlarını kullanmak için ideal değildir. Böyle ortamlarda köşe takımlarının kullanılması sonucunda hem mutfaktaki alan daralacak hem de takım rahat bir şekilde kullanılmayacaktır. Ancak geniş mutfakların olduğu evlerde köşe takımları mutfağa ayrı bir estetik değer kazandırmış olurlar.

Bu alanlarda köşe takımı tercihinde bulunmak için mutfakta hâkim olan baskın renklerin kullanılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Hem mutfak eşyaları hem de alandaki sandalyeler ile uyum gösterecek olan köşe takımları mutfağın daha çok zaman geçirilen bir yer haline gelmesine neden olacaktır. Kalabalık aileler için özellikle çok faydalı olacak olan köşe takımlarının mutfakta kullanılması tüm bu özelliklerinin yanında şık ve modern bir hava katmak için de etki gösterecektir.

Büyük Salonlar İçin Köşe Takımı

Büyük Salonlar İçin Köşe Takımı

Büyük salonlar için köşe takımı kullanılacaksa bu durumda öncelikle salonun büyüklüğüne doğru orantılı bir seçim yapılmalıdır. Salonda büyük gözükecek ya da çok aşırı küçük görünecek köşe takımları orantısız bir görünüm sergileyecek ve simetriyi bozduğu için hoşa gitmeyecektir. Eğer çok büyük bir salon söz konusu ise birden fazla köşe takımının seçilmesi daha konforlu ve estetik bir görünüm elde etmek açısından yardımcı olacaktır.

Salon tercihlerinizde köşe takımlarını tamamlamak için tekli koltuk kullanımı da ideal bir estetik dinamizm katacağı için tekli koltuk kullanımı da dikkat edilmesi gerecektir. Büyük odalarda köşe takımın çevresine koyulacak tekli koltuklar daha hareketli bir görünüm sergileyecek ve odanın ferahlığını da arttırmış olacaklardır

Köşe Takımı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köşe takımı alırken dikkat edilmesi gereken durumlar şunlardır:

  • Hangi durumda olursa köşe takımının şıklığını yansıtması açısından hangi tarz odalarda kullanıldığı önem taşıyor. Özellikle köşe takımlarının uyum göstereceği odaların dizaynı da bu açıdan öne çıkıyor.
  • Köşe takımının öncelikle kullanılacak odayı daraltmaması ve küçük göstermemesi gerekir.
  • Odada dengeyi sağlaması önemli olduğundan dengesiz ve asimetrik bozuntu yaratacak şekilde yerleştirilmemesi gerekir.
  • Köşe koltuğu yerleştirdikten sonra ucuna denk gelecek şekilde tekli koltuk yerleştirmek dengeli bir görünüm elde edilmesine yardımcı olacak ve aynı zamanda oda daha şık görünecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir